Kezeletlen inzulinrezisztencia – Mi történik, ha nem figyelsz rá?

A kezeletlen inzulinrezisztencia cukorbetegséghez vezethet. Ez viszont már „csak” a jéghegy csúcsa. Ha nem figyelsz a tested jelzéseire, a tüneteidre és az esetleges inzulinrezisztenciádat figyelmen kívül hagyod, számos tünet nehezítheti a mindennapjaidat és a szövődmények kialakulása mellett jelentős életminőség romlás is bekövetkezhet. A kezeletlen inzulinrezisztencia elhízáshoz, depresszióhoz, termékenységi zavarokhoz, szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet többek között. Az inzulinrezisztencia felismerése és kezelése nemcsak éveket, évtizedeket adhat az életünkhöz, de a mindennapjainkban megélt életminőségünk is múlik rajta!

Mi az inzulinrezisztencia?

Mielőtt pontosítjuk, mi az inzulinrezisztencia, fontos tudni, hogy az inzulinrezisztencia és cukorbetegség nem ugyanaz a két betegség! 

Az inzulinrezisztencia életmódváltással még visszafordítható állapot, de figyelni kell rá! Az inzulinrezisztencia cukorbetegség között talán a legfontosabb eltérés, hogy IR esetén a hasnyálmirigy még termeli az inzulin nevű hormont, sőt a romló inzulinválasz miatt egyre többet!

Inzulinrezisztencia (IR) esetén a test szöveteinek és szerveinek inzulinra adott érzékenysége alacsonyabb. Az inzulin nevű hormont a hasnyálmirigy termeli, szerepe a vércukorszint szabályozása, a vérből a glükóz bejuttatása a sejtekbe.

Akinél sérül az inzulinválasz, mert az inzulin érzékenység csökkent, azonos mennyiségű inzulin kevesebb hatást vált ki, ez pedig egy ördögi körhöz vezet. A hasnyálmirigy egyre több inzulint termel, hogy a vércukorszintet normál tartományban tartsa, és a sejteket is el tudja látni a szükséges glükózzal. 

Ez viszont a hasnyálmirigy kimerülését idézheti elő, ezért is mondják, hogy az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája. A cukorbetegség életünk végéig tartó kezelést, odafigyelést, következetességet igényel és sok esetben gyógyszerek szedése, inzulin adagolás is szükségessé válik.

Az IR kockázata még magasabb, ha valaki mozgásszegény életet él, túlsúlyos, esetleg a családjában előfordult cukorbetegség.

Inzulinrezisztencia tünetei

Az inzulinrezisztencia jelei szerteágazóak lehetnek, és nem mindenkinél ugyanazok az inzulinrezisztencia tünetek lehetnek figyelemfelkeltőek.

Az IR tünetei között:

  • elhízás, fogyási képtelenség
  • vékony testalkatúaknál hízási képtelenség
  • erőteljes szőrnövekedés
  • hajhullás
  • alvászavarok
  • ingerültség, depresszió, fáradtság
  • koncentrációs zavarok
  • termékenységi gondok
  • menstruációs zavarok
  • hormonális problémák a leggyakoribbak.

Fontos, hogy amennyiben felmerül az inzulinrezisztencia gyanúja, minél előbb készüljön egy inzulinrezisztencia labor (a VIVIEN10 kóddal kedvezményben is részesülhetsz), amelynek eredményéből és a panaszainkból kezelőorvosunk felállíthatja az inzulinrezisztencia diagnózisát!

Kezeletlen inzulinrezisztencia

A kezeletlen inzulinrezisztencia 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat, ez pedig magával hozza a szemkárosodás, vesekárosodás, a különböző kardiovaszkuláris betegségek kockázatát, különböző neuropátiákat, de a nőgyógyászati daganatok, emésztőrendszeri daganatok, prosztatarák kockázata is fokozott!

Jó tudni, hogy az inzulinrezisztencia akár 20 évvel korábban már megjelenhet, mint a cukorbetegség. 

Akinél fennáll az IR, az inzulinrezisztencia kezelésével megelőzhetővé válhat a cukorbetegség, és annak szövődményei. Ezért az inzulinrezisztenciát mindig komolyan kell venni, ne hagyd figyelmen kívül, ha kapsz egy ilyen diagnózist!

Mennyi idő alatt javul az inzulinrezisztencia?

Mivel az IR egy szénhidrát anyagcsere betegség, a leghatékonyabb mód az inzulinrezisztencia kezelésére a személyre szabott életmódváltoztatás. Sajnos sokan évek óta sikertelenül küzdenek az IR tünetei ellen, és ennek egyszerű oka, hogy nem a megfelelő módszer mellett teszik le a voksot. 

A VivienM Fitness csapata pontosan tudja, mit kell tenni egy sikeres és fenntartható életmódváltáshoz, hogy az inzulinrezisztencia ellen eredményes lehess! Nemcsak személyre szabott étrendet adnak a kezedbe, de folyamatosan nyomon követnek és mentorálnak, így mindig tudod, hogy nem vagy egyedül, semmilyen akadály nem téríthet le a kijelölt útról.

Az inzulinrezisztencia kezelése nem nélkülözheti a profin összeállított inzulinrezisztencia étrendet, a megfelelő mozgásformát, a teljes életmódváltást! Sajnos vannak, akiknél mindezek mellett még gyógyszer is szükséges, de önmagában a gyógyszeres kezelés nem elegendő. 

Az, hogy mennyi idő alatt javul az inzulinrezisztencia, azon is múlik, sikerül-e megtalálnunk az inzulinrezisztencia kezeléséhez a legjobb módszert! 

Nem biztos, hogy egyedül sikerrel járunk, a kezeletlen inzulinrezisztencia pedig veszélyeket rejt! Az biztos, hogy amíg a hasnyálmirigy dolgozik, termel inzulint, a folyamat megfelelő diétával, komplex életmódváltással, szükség szerint gyógyszeres kezeléssel megfordítható.

A VivienM Fitness árak nem véletlenszerűen alakulnak – minden program tudatosan van felépítve, hogy a lehető legjobb eredményt hozza neked. A pontos információkért jelentkezz egy konzultációra!

Készen állsz változtatni?

Akkor engedd meg, hogy támogassalak benne életmódváltó programommal.

Jelentkezem

További cikkek

Inzulinrezisztencia

kategóriában

Összes

Mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia (IR) nem egy és ugyanaz, bár a cukorbetegség előszobájának nevezik az inzulinrezisztenciát. De mégis mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

Inzulinrezisztencia étrend

Az inzulinrezisztencia kezelése inzulinrezisztencia étrend betartását igényli, ahol az inzulinrezisztencia diéta alapelveit követve juttatjuk be a szükséges tápanyagokat és kerüljük el azokat, amelyek hátráltatják az IR tüneteinek visszaszorítását.

Inzulinrezisztencia kezelése: Étrend, vizsgálatok és fogyás

Ismerd meg, hogyan kezelhető az inzulinrezisztencia! Fedezd fel a megfelelő étrend, életmódváltás, mozgás és szakértő támogatás szerepét a tünetek enyhítésében.